Porady techniczne

Renowacja podłóg drewnianych — kiedy warto?

Ikona zegara 16.06.2023
Ikona wpisu

Podłogi drewniane mają ogromny wpływ na atmosferę i charakter pomieszczeń. Drewno jest materiałem ponadczasowym i doskonale komponuje się w niemal każdym wnętrzu. Posadzka drewniana idealnie wpisuje się zarówno w klasyczne wnętrza, jak i te urządzone w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Nie zapominajmy też o unikalnym znaczeniu użytkowym. Parkiety drewniane, odpowiednio pielęgnowane, są niezwykle trwałe. To doskonali świadkowie wielu szalonych nocy, w których setki par wirują w tańcu do białego rana. Wyobrażasz sobie weselne bale bez solidnego parkietu pod stopami?

Czas i codzienne użytkowanie sprawiają, że tak jak każdy materiał, drewno może ulec uszkodzeniom. Traci swój blask i pierwotny, elegancki wygląd. Żeby zatrzymać unikatowe piękno, odwrócić upływ czasu i przywrócić parkietom pierwotną świetność warto, a nawet trzeba, poddać je renowacji. Na czym polega ten proces i jakich efektów możesz się spodziewać?

Na czym polega renowacja podłóg drewnianych?

Celem renowacji jest odświeżenie i zabezpieczenie drewna. Usunięcie zarysowań, przebarwień, nierówności oraz przywrócenie mu piękna i funkcjonalności. Proces renowacji podłóg drewnianych możemy podzielić na kilka głównych etapów: 

– Stabilizowanie posadzki. 
– Cyklinowanie. 
– Uzupełnianie ubytków i szczelin.
– Aplikacja nowej powłoki zabezpieczającej.

Zanim przystąpimy do procesu renowacji posadzki drewnianej, należy zastanowić się nad wyborem optymalnej metody.  Wpływ na decyzję mają czynniki takie jak:

Rodzaj drewnianej posadzki – istnieje wiele rodzajów podłóg drewnianych, jednak najczęściej w naszych domach i mieszkaniach spotykamy się z parkietem litym – ułożonym w jodełkę, tzw. cegiełkę, drabinkę lub mozaikę. Innym często spotykanym rodzajem drewnianej posadzki są deski podłogowe ułożone na legarach. W ostatnich latach na popularności bardzo zyskały podłogi drewniane warstwowe, w formie desek jednej szerokości jednak zróżnicowanej długości lub w formie jodełki klasycznej, lub francuskiej.

Gatunek drewna, z którego wykonana jest podłoga – różnorodność gatunków drewna, z których wykonuje się okładziny podłogowe, jest ogromna. Najczęściej spotykamy podłogi wykonane z rodzimych gatunków, takich jak sosna, dąb, buk, jesion, świerk i modrzew. Zdarzają się także podłogi wykonane z gatunków egzotycznych: np. merbau, teak, jatoby czy orzecha amerykańskiego.

Preferencje użytkownika, co do użytkowania i pielęgnacji – istnieje mnóstwo rodzajów wykończenia podłogi drewnianej, a ich wybór zależy nie tylko od estetyki użytkownika. Olbrzymie znaczenie ma również styl życia i preferencje dotyczące pielęgnacji. Pewne rozwiązania, które sprawdzą się w mieszkaniu singla, który uwielbia sprzątać, mogą nie sprawdzić się w rodzinie z trójką dzieci i zwierzętami domowymi. 

W zależności od wyżej wymienionych czynników, przyjęte metody renowacji mogą różnić się pewnymi szczegółami. Można jednak przyjąć, że każda renowacja podłóg drewnianych składa się ze szlifowania (pot. cyklinowanie) oraz chemicznego zabezpieczenia podłogi.

Jodełka klasyczna

Parkiet drewniany — jodełka francuska

Jodełka francuska

Cegiełka

Mozaika

Czy cyklinowanie jest konieczne? Chcę uniknąć pyłu!

Cyklinowanie jest etapem, którego nie można pominąć. Renowacja podłóg drewnianych polega przede wszystkim na konieczności starcia wierzchniej, uszkodzonej warstwy i odsłonięcia świeżych, dekoracyjnych słojów. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie profesjonalne firmy zajmujące się parkieciarstwem oferują usługi tzw. bezpyłowego cyklinowania. I bynajmniej nie jest to chwyt marketingowy. Oczywiście nie da się w 100% uniknąć zapylenia wnętrza. Jednak czasy, w których wizyta cykliniarza kończyła się zmiataniem pyłu ze ścian i mebli, na szczęście odeszły w niepamięć. Dobry fachowiec powinien posiadać odpowiedni sprzęt, który skutecznie ogranicza ilość pyłu generowanego podczas cyklinowania. Zadba również o czyste i schludne miejsce pracy i zostawi po sobie porządek.

Jak ograniczyć generowanie pyłu? W przypadku cyklinowania bezpyłowego stosuje się specjalne zamknięte systemy szlifowania, które ograniczają rozprzestrzenianie się pyłu w pomieszczeniu. Współczesne cykliniarki taśmowe są wyposażone w wentylatory oraz szczelne płócienne worki do zbierania drobin, które skutecznie odławiają powstały pył podczas procesu szlifowania. Oprócz cykliniarek taśmowych, w procesie renowacji podłóg drewnianych, używane są również maszyny tarczowe, wyposażone w systemy odsysania pyłu. Umożliwiają one podłączenie wydajnego odkurzacza przemysłowego o najwyższej klasie filtracji. 

Cyklinowanie bezpyłowe sprawia, że renowacja podłóg drewnianych przestaje kojarzyć się z bałaganem. Dodatkową zaletą jest eliminacja czynników szkodliwych dla zdrowia domowników i samego rzemieślnika, wykonującego usługę. Cyklinowanie bezpyłowe eliminuje z powietrza niemal cały pył. Warto jednak zabezpieczyć resztę mieszkania poprzez „odcięcie” pomieszczenia, w którym prowadzone są prace, przeznaczonymi do tego barierami ochronnymi. 

Czy renowacja podłogi drewnianej zawsze jest możliwa?

Oczywiście istnieją sytuacje, w których renowacja podłóg drewnianych, zamiast ich wymiany, nie jest możliwa, opłacalna lub wskazana. Są to jednak pojedyncze przypadki. Najczęściej renowacja jest rozwiązaniem tańszym, szybszym i bardziej ekologicznym niż usunięcie starej posadzki i zastąpienie jej nową okładziną podłogową.

Kiedy renowacja podłóg drewnianych nie jest możliwa?

Najczęstszą sytuacją zupełnie eliminującą możliwość renowacji podłogi drewnianej jest zużycie jej warstwy użytkowej. W przypadku desek i parkietów litych oznacza to „doszlifowanie się” do elementu konstrukcyjnego deski/klepki zwanego piórem. Posadzki wykonane z litych elementów można cyklinować co najmniej kilkukrotnie, zanim skończy się ich warstwa użytkowa. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku popularnych w ostatnich latach podłóg warstwowych. Posadzki drewniane warstwowe wykonane są z warstw technicznych, podkładowych oraz wierzchniej warstwy użytkowo-dekoracyjnej zwanej obłogiem. Obłóg jest wykonany z litego drewna, np. dębu a jego grubość, w zależności od producenta i modelu okładziny podłogowej waha się zazwyczaj w przedziale od 2 do 6 mm. To właśnie przeszlifowanie obłogu jest momentem krytycznym, decydującym o braku możliwości renowacji danej posadzki. 

Podłogi warstwowe, czy podłogi lite? 

Czy podłogi warstwowe mają krótszy okres użytkowania niż podłogi lite? Niekoniecznie! Chociaż bazując na technologii dostępnej kilkanaście czy dwadzieścia lat temu, można byłoby wyciągnąć takie wnioski. Ewolucja podłóg drewnianych, idąca w kierunku maksymalizacji ograniczonych zasobów drewna, objawia się ograniczaniem grubości obłogu w deskach warstwowych. Wymusiła również na producentach maszyn dostosowanie się do nowych warunków. Żeby nadążyć za ekologicznymi trendami i zmieniającymi się dynamicznie przepisami, producenci prześcigają się nad wymyślaniem nowatorskich technik i rozwiązań. Wynikiem tego wyścigu są m.in. tarcze planetarne z wymuszonym napędem do szlifierek jednotarczowych. Są niezwykle efektywne, a jednocześnie dużo mniej inwazyjne niż cykliniarki taśmowe. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest tarcza Trivo-Disc II do maszyn jednotarczowych marki Columbus. Systemy talerzowe umożliwiają bezpieczną renowację podłóg drewnianych o zmniejszonej grubości warstwy użytkowej. Oczywiście trudno porównać deskę z obłogiem grubości 1,5 mm z litą deską grubości 22 mm. Jednak podłogi z warstwą użytkową o grubości ok. 3-6 mm można poddać renowacji nawet kilkukrotnie, przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu.

Kiedy jeszcze renowacja podłóg drewnianych jest niewskazana?

Pewnie znasz specyficzny, nieprzyjemny zapach unoszący się w mieszkaniach z lat 80. lub 90., w których leży klasyczny, lity parkiet z luźnymi, ruszającymi się klepkami. Przyczyną tego nieprzyjemnego smolistego zapachu jest subit – lepik pochodzenia bitumicznego. Subit był szeroko stosowany do montażu parkietów w blokach z wielkiej płyty. W jego składzie występuje bardzo groźny dla zdrowia benzopiren. Na rynku dostępne są preparaty stabilizujące ruszające się klepki zamontowane z użyciem tego rodzaju lepików. Są to jednak rozwiązania doraźne i zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest pozbyć się niechcianego „gościa” ze swojego domu. Więcej na temat subitu, możesz przeczytać w naszym artykule https://janser.pl/porady-techniczne/usuwanie-subitu/.

Znudził mi się wygląd mojej drewnianej podłogi. Czy mogę jakoś odmienić jej charakter?

Jeśli Twoja klasyczna podłoga drewniana gryzie się z Twoim poczuciem estetyki i nowoczesnym wystrojem możesz ją odmienić. Tak — odmienić, zamiast wymienić! Nowoczesne systemy szlifowania, przy odpowiednim doborze akcesoriów i osprzętu, pozwalają wykończyć podłogę drewnianą w bardzo oryginalny sposób, który może nadać charakteru Twojemu wnętrzu. Coraz popularniejsza staje się strukturyzacja podłóg drewnianych zwana również postarzaniem. Old school jest cool! Postarzanie podłogi drewnianej to technika, która ma na celu nadanie drewnianej powierzchni unikalnej faktury, podkreślenie naturalnej struktury drewna oraz dodanie jej charakteru i elegancji. Po zakończeniu procesu szlifowania (cyklinowania) można poddać podłogę drewnianą dodatkowej obróbce:

szczotkami stalowymi, 
– szczotkami ze specjalnego tworzywa Tynex o różnej gradacji,
fiberpadami.

Dobór metody i osprzętu zależy od gatunku drewna oraz pożądanej intensywności efektu strukturyzacji. Technika ta pozwala wydobyć i uwypuklić słoje, sęki i inne naturalne cechy drewna. Szczotkowanie jest szczególnie popularne w przypadku drewna o wyraźnej strukturze, takiego jak dąb, jesion czy modrzew. Ponadto producenci chemii parkieciarskiej prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, dających nietuzinkowe efekty. Na rynku oprócz tradycyjnych lakierów i olejów dostępne są preparaty takie jak bejce, oleje koloryzujące, bejce reakcyjne, twarde woski olejne i wiele innych. Doświadczony i idący z duchem czasu parkieciarz, doradzi rozwiązanie, które sprosta Twoim oczekiwaniom – możliwości jest naprawdę dużo.

Czy użyte preparaty nie są szkodliwe dla mnie i dla środowiska? 

Kiedyś cyklinowanie parkietu niosło wiele niedogodności dla domowników i najbliższych sąsiadów. Lakiery bazujące na chemicznych rozpuszczalnikach charakteryzowały się bardzo intensywnym i nieprzyjemnym zapachem, przyprawiającym o mdłości i ból głowy. Na szczęście obecnie stosuje się preparaty poliuretanowe na bazie wody o bardzo minimalnym, nieuciążliwym zapachu. Wzrasta także popularność olejów do drewna (bazujących na naturalnych składnikach) oraz twardych wosków olejnych. Wszystkie wyżej wymienione produkty są dużo bardziej ekologiczne niż te stosowane kilkanaście lat temu. Pamiętaj, że renowacja podłóg drewnianych odwleka w czasie konieczność jej utylizacji oraz wprowadzenia do obiegu kolejnej okładziny podłogowej. Jest zatem o wiele korzystniejsza dla środowiska i człowieka.

Zapamiętaj! Zanim podejmiesz decyzję o wymianie, renowacja podłóg drewnianych, może okazać się o wiele lepszym rozwiązaniem. Nowoczesne maszyny, preparaty oraz techniki parkieciarskie pozwalają odmienić oblicze niemal każdej drewnianej podłogi.  Z korzyścią dla Ciebie, środowiska i Twojego portfela.

Chcesz dowiedzieć się więcej o renowacji podłóg drewnianych? Zapytaj naszego Doradcę! Zaobserwuj też nasz profil na Twojej ulubionej platformie: Facebook, Instagram, LinkedIn lub YouTube.

Autor: Doradca Techniczny JANSER POLSKA — Michał Zapaśnik

icons/ui/chevron-left Powróć do listy wpisów

Bądź na bieżąco, wyprzedź rynkową konkurencję!

Subskrybuj nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych porad dla specjalistów od podłóg i informacji o nowościach z naszej oferty.

Skontaktuj się z nami
- w najwygodniejszej formie!

Przejdź do kontaktu

Janser Polska Sp. z o.o.
ul. Powstańców Wielkopolskich 5
64-111 Lipno k. Leszna

info@janser.pl
Dodano do koszyka
Przejdź do koszyka

Twój koszyk (0)

Brak produktów w koszyku.