Porady techniczne

Akcesoria przydatne podczas układania materiałów podłogowych: Poznaj 10 narzędzi, które usprawnią montaż wykładziny dywanowej

Ikona zegara 18.08.2023
Ikona wpisu

Wybór odpowiednich akcesoriów i narzędzi jest kluczowy podczas układania wykładzin podłogowych. Aby uzyskać profesjonalny wygląd i zapewnić trwałość podłogi w różnych pomieszczeniach, warto zainwestować w niezbędne narzędzia. W tym artykule omówimy 10 przydatnych akcesoriów do instalacji wykładziny dywanowej, które zdecydowanie ułatwią nam jej montaż:

1. Wyprofilowany nóż z ostrzem hakowym

Wyprofilowany nóż z ostrzem hakowym, zwany również potocznie delfinkiem, to narzędzie stosowane przy instalacji wielu rodzajów wykładzin. Ma charakterystyczny zakrzywiony kształt ostrza, które przypomina hak, oraz specjalnie wyprofilowany kształt, dzięki czemu dobrze leży w dłoni. Ostrze tego noża jest ostre i wytrzymałe, umożliwiając precyzyjne cięcie i przycinanie wykładziny.

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że ostrze jest zamontowane tak, by było nieruchome, a do tego nie ma możliwości schowania ostrza. Spowodowane to jest tym, że praca montażysty wykładzin wymaga precyzji, a co z tym się wiąże, stabilności. Klasyczne noże z „chowanym ostrzem” nie są w stanie tego zagwarantować ze względu na słabe sprężyny w mechanizmie cofania ostrzy. Dla bezpieczeństwa nóż dostarczany jest ze specjalną kaburą, wykonaną z twardego plastiku, która służy do przechowywania noża. Można ją w szybki i bezpieczny sposób zamocować do kieszeni każdych spodni.

Na rynku, dostępnych jest wiele wariantów popularnego delfinka. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na jego wielkość – niektórym będzie pasował mniejszy (Delphin, Flipper 3000), innym przypadnie do gustu większy model (Harlekin). Istotną zaletą noża w przypadku układania podłoża jest szybkość wymiany ostrza hakowego. W przypadku układania wykładzin dywanowych, żywotność nawet najlepszego ostrza jest bardzo krótka. Ostrze szybko tępi się po nacięciu już kilku metrów – dlatego w przypadku klasycznego delfinka ciągłe rozkręcania i skręcania noża w celu obrócenia, czy wymiany ostrza, może doprowadzić do szału. Nowoczesne noże takie jak Flipper 3000 czy Harlekin z systemem magazynków GreenBox ułatwiają ten proces, a wymiana ostrza jest w tym przypadku błyskawiczna.

Jeśli chodzi o dobór ostrza hakowego, tu również warto napisać kilka słów.  Klasyczne ostrze hakowe, na pewno sprawdzi się doskonale przy układaniu wykładzin z krótkim runem, natomiast w przypadku wykładzin dywanowych, których runo jest średnie bądź wysokie, warto zastanowić się nad ostrzami typu „super hak” – jest to specjalnie wyprofilowane ostrze hakowe, nieco dłuższe i o szerszym zakrzywieniu, dzięki czemu dużo lepiej poradzi sobie z cięciem grubszych materiałów.

2. Szpachla zębata do klejów

Szpachla zębata do klejów to absolutny „must have” jeśli chodzi o instalację wykładzin. Służy ona do równomiernego rozprowadzania specjalnego spoiwa, które skleja wykładziny z podłożem. Oczywiście, istnieje możliwość położenia wykładziny i zamocowania jej punktowo na taśmy dwustronne, jednak z praktycznego punktu widzenia, jest to dopuszczalne na niewielkich powierzchniach i tylko i wyłącznie jako forma tymczasowa. Brak pełnego pokrycia układanej posadzki klejem, co za tym idzie – niezwiązanie na stałe podłoża z wykładziną będzie skutkowało utratą nie tylko gwarancji producenta, ale również utratą wszelkich atestów (m.in. trudnopalności). Nieodpowiedni montaż wykładziny na klej będzie powodował szybsze zużycie i deformacje. Jeśli mamy posadzkę z nowoczesnym systemem ogrzewania podłogowego, możemy przez brak zastosowania odpowiedniego spoiwa trwale uszkodzić nową wykładzinę. Oczywiście wyjątkiem od tej zasady, jest instalacja wykładzin w systemie napinanym – popularny w USA czy Wielkiej Brytanii – ale stosuje się go tylko i wyłącznie w warunkach domowych. Mocowanie na płynach antypoślizgowych wymaga użycia wykładziny dywanowej w formie płytek, które mają specjalnie przystosowany do tego spód.

Jeśli chodzi o same szpachle zębate, to również jest w czym wybierać. Ich najpopularniejsze szerokości to 21 oraz 28 cm. Choć znajdą się i mniejsze, które nadadzą się do trudno dostępnych miejsc. Ważne, by pilnować „uzębienia”. Jeśli zęby podczas pracy się wytrą – szpachelka jest praktycznie do wyrzucenia, chyba że zdecydujemy się na model z wymiennymi wkładami. Wkłady zazwyczaj są dwustronne i relatywnie tańsze niż zakup nowej szpachelki. Dzięki czemu, jeśli nie jest to dla nas jednorazowe zlecenie, zaoszczędzimy trochę pieniędzy na nowe szpachelki. Droższe szpachelki dodatkowo pokryte są warstwą teflonu, która ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości.

Uzębienie szpachelki ma ogromne znaczenie w przypadku dywanów. Musimy zawsze stosować się do zaleceń producenta spoiwa. Najczęściej zalecanym rodzajem zęba jest rozmiar B2 bądź B1.

3. Liniał zwijany o długości 4/5 metrów

90% okładzin dywanowych dostępnych na rynku produkowanych jest w szerokościach 4 lub 5 metrów. Ma to związek z tym, żeby ograniczyć ilość łączeń i starć się układać ją w jednym kawałku. Dlatego niezbędnikiem montażysty jest odpowiednio długi liniał, który pozwoli nam na dokonywanie wykrojów jednym prostym i precyzyjnym cięciem. W sklepach z wykładzinami sprzedawcy posiadają odpowiednie długie profile aluminiowe, które odpowiadają długościom produktów dostępnym w salonie. Aby nie musieć kupować ciężarówki do transportu i ułatwić transport liniałów w ciasnych korytarzach, montażyści wykładzin korzystają z lekkich i zwijanych liniałów wykonanych z twardej i cienkiej stali.

Liniały są dostępne w różnych długościach i szerokościach, mają możliwość przymocowania przykładnicy – która pozwala zachować odpowiedni kąt cięcia, oraz mają specjalny wypukły frez, ułatwiający przesuwanie. W przypadku gdy zajmujemy się wykładzinami dywanowymi, warto stosować liniały nierdzewne, gdyż z czasem standardowe stalowe liniały ulegają utlenieniu, co może powodować, że będą pozostawiać rdzawe ślady na jaśniejszych fragmentach materiału.

4. Docisk schodowy

Proste i niezbędne narzędzie. Pomimo swojej nazwy, gwarantujemy, że jego zastosowanie doceni każdy montażysta – nie tylko w przypadku kładzenia wykładzin na schodach. Masywne stalowe urządzenie w kształcie szerokiego dłuta posiada tępy zaokrąglony koniec, dzięki któremu jesteśmy w stanie docisnąć „odstające” krawędzie podłoża i uformować je tak, aby zrobić optymalny kąt do wykonania nacięcia. Przydatne zwłaszcza w rogach wnętrza, gdzie sztywny materiał, będzie stawiać opór. W przypadku wykładzin napinanych jest absolutnie niezbędny, ponieważ służy do nabijania wykładziny między ścianą a listwą gwoździowaną.
Dociski dostępne są w różnych szerokościach 7 lub 9 centymetrów, mogą być dodatkowo wygięte, co ułatwia pracę np. pod grzejnikami lub wyposażone w rolkę – co wykorzystamy przy okazji wykonywania wyobleń na ścianach.

5. Przycinak krawędziowy

Przycinaki krawędziowe służą, jak sama nazwa wskazuje – do docinania, do krawędzi obiektu. Z pomocą specjalnych patentów i odpowiedniemu wyprofilowaniu, potrafią dociąć materiał do samej ściany bądź listwy, bez szpar i nie uszkadzając przeszkody. Przydatne zwłaszcza gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym stolarka jest już wykonana na „gotowe”, albo inwestor wymaga iście idealnej precyzji. Klasyczny nóż z ostrzem hakowym, może zarysować powierzchnie za docinaną wykładziną, a brak wieloletniego doświadczenia – nie da wymaganej precyzji. Przycinaki również mogą służyć do wykonywania „niewidzialnych” łączeń (Tip Top).

Dostępne jest wiele modeli przycinaków, standardowe modele dadzą sobie świetnie radę w docinaniu wykładzin igłowanych bądź tych z krótkim runem. Przycinak „Perfect-Cutter” idealnie sprawdzi się przy docinaniu materiałów zarówno dywanowych, jak i elastycznych. Do tego jest niezastąpiony przy docinaniu na łukach i w trudno dostępnych miejscach. Natomiast dla systemu wykładzin napinanych niezbędny będzie przycinak DeLuxe – zwłaszcza że w przypadku tego systemu listwy przypodłogowe są już zamontowane. Bardzo ważne jest, aby przed użyciem któregokolwiek z dostępnych na rynku przycinaków, uprzednio solidnie docisnąć krawędź. Dzięki temu unikniemy większości błędów, jakie można spotkać przy używaniu któregokolwiek z przycinaków.

6. Przycinak do pasów

Kolejnym przydatnym narzędziem do wykładzin są przycinaki do pasów wykładziny tzw. paskarki. Jest to preferowane urządzenie w momencie, gdy po instalacji materiału, do wykończenia cokołów, inwestor wymaga dodatkowo zamontowania kilku centymetrowych pasów po obwodzie pokoju.

Pasek jest zazwyczaj instalowany do dedykowanej listwy z daszkiem wykonanym z PVC, lub obszyty przędzą po górnej krawędzi metodą overlock. Jest to alternatywa dla drogiej stolarki drewnianej, a to właśnie cena często decyduje o podjęciu decyzji zakupu takiego rodzaju wykończenia. Zwłaszcza że za materiał robi nam części wykładziny, które zostały po instalacji. Oczywiście paski można wycinać nożem, wzdłuż stalowego liniału i na pewno na mniejszych realizacjach, każdy sobie poradzi. Jednak jeśli do wycięcia są już dziesiątki metrów, a zależy nam na szybkości i precyzji, to niezbędna będzie paskarka. Paskarki można podzielić na ręczne i elektryczne. Przy wyborze ręcznej paskarki warto sprawdzić, jaki mają zakres szerokości cięcia i dopasować je do inwestycji, którą będziemy wykonywać.

Zaznaczyć należy, że paskarki ręczne mogą mieć problem z cięciem twardych i sztywnych materiałów, takie jak płytki dywanowe czy panele LVT. Elektryczna paskarka (SMS 50) pozwoli nie tylko szybko i precyzyjnie wyciąć setki metrów pasków, dodatkowo dzięki swojej mocy i bardzo ostrym nożom bez problemu poradzi sobie z twardszymi okładzinami.

7. Rolka/walec dociskowy

Jak już zostało wcześniej wspomniane, dobrze zainstalowana wykładzina wymaga solidnego dociśnięcia do podłoża, na którym jest naniesiony klej. Odpowiednie rolki dociskowe, pozwolą nam przykleić i rozprasować produkt, który przez długi czas był przecież zwinięty w rulon.

Docisk po całej powierzchni ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o przyszłe użytkowanie produktu. Rzeczoznawcy wezwani na ewentualne reklamacje, dzięki specjalnym szablonom, są w stanie bardzo szybko ocenić czy wykładzina była dociskana, co może spowodować odrzuceniem reklamacji i zrzuceniem winy na wykonawcę. W przypadku materiałów dywanowych nie ma potrzeby korzystania z dużych ciężkich wałków, dedykowanych dla wykładzin PVC i linoleum, więc jeśli nie planujemy układania tych rodzajów okładzin, wystarczą nam mniejsze i lżejsze modele.

8. Napinacz kolanowy

Dużo było już napisane o wykładzinach klejonych trwale do podłoża, a co w przypadku wykładzin napinanych? Najważniejszym narzędziem w przypadku montażu tą metodą okaże się napinacz kolanowy! Urządzenie wyposażone w małe kolce, które dostosować można do grubości wykładziny – służy do napinania wykładziny na wcześniej zainstalowane listwy gwoździowane.

Popularny na wyspach brytyjskich „kicker”, zakończony jest miękką gumową poduszeczką, którą montażysta w pozycji klęczącej uderza kolanem. Brzmi strasznie? Wcale takie nie jest, dzięki uderzeniom, wykładzina przesuwa się o kilka milimetrów i zahacza o malutkie gwoździe wystające z listwy. Urządzenie jest bardzo bezpieczne dla użytkownika, jak i dla wykładziny, jeśli ta oczywiście nadaje się do montażu tą techniką. Warto zaznaczyć, że nie każda wykładzina jest dla tego systemu stworzona, więc zanim zdecydujesz się na taką technologię, upewnij się, czy producent dopuszcza takie rozwiązanie.

Równie skutecznym bratem napinaczy kolanowych jest napinacz dźwigowy. Z zasady podobne urządzenie, jednakże zamiast typowego kopania, użytkownik reguluje poziom napinania za pomocą dźwigni zainstalowanej na urządzeniu. Czy napinacz kolanowy sprawdzi się tylko przy wykładzinach napinanych? Absolutnie! Montażyści pracujący w popularnych sieciówkach z wykładzinami, często ratują się napinaczami kolanowym przy montażu klasycznym na klej. Ciężko uniknąć błędów, dlatego czasem trzeba wspomóc się, gdy powstanie szczelina po docinaniu, albo jakiś „bąbel” na środku podłogi. 😉

9. Ściągacz

Łączenia. Pomimo szerokości nawet 5-metrowych nie unikniemy ich nigdy. Stanie się tak zazwyczaj, gdy w lokalu są niewielkie wnęki, albo mamy do realizacji całkiem pokaźnych rozmiarów salon, czy biuro. Warto zaopatrzyć się w osprzęt, który ułatwi nam wykonanie jak najbardziej niewidocznego łączenia. Kleje do wykładzin mają to do siebie, że potrzebują trochę czasu, by nastąpiło wstępne wiązanie. Przez ten czas zdarza się, że mniejsze fragmenty podłoża mogą się przesunąć. W takim przypadku z pomocą przychodzi ściągacz, wyposażony w kolczaste poduszki, które nie tylko dociągną nam wykładzinę do krawędzi, ale utrzymają ją w odpowiedniej pozycji na czas wstępnego wiązania. Ściągacz okaże się również pomocny, gdy trafimy na materiał z charakterystycznym wzorem, a inwestorowi będzie zależało, aby go zachować.

10. Rolka do spoin

Przy wykonywaniu łączeń, musimy także zaopiekować się powstałą spoiną. Jest to ważny element każdego montażu. Na wczesnych etapach, gdy klej jeszcze nie związał dostatecznie, dzięki specjalnej rolce zakończonej kolcami, możemy równomiernie zaczesać wykładzinę, dodatkowo dbając o doskonałe dociśnięcie wykładziny. Dzięki czemu już kilka chwil po montażu możemy sprawić, że z pozycji stojącej mamy niemal niewidoczne łączenie – oczywiście jakość takiego połączenia będzie zależała od naszej precyzji, a także od materiału i zachowanego odpowiedniego kierunku, jaki ma wykładzina dywanowa.

icons/ui/chevron-left Powróć do listy wpisów

Bądź na bieżąco, wyprzedź rynkową konkurencję!

Subskrybuj nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych porad dla specjalistów od podłóg i informacji o nowościach z naszej oferty.

Skontaktuj się z nami
- w najwygodniejszej formie!

Przejdź do kontaktu

Janser Polska Sp. z o.o.
ul. Powstańców Wielkopolskich 5
64-111 Lipno k. Leszna

info@janser.pl
Dodano do koszyka
Przejdź do koszyka

Twój koszyk (0)

Brak produktów w koszyku.