Porady techniczne

Jak zadbać o wykładzinę elastyczną? 5 kroków, które pozwolą zachować materiał w dobrej kondycji

Ikona zegara 18.08.2023
Ikona wpisu

Wykładziny elastyczne wykonane z PVC lub LVT są często stosowane w obiektach komercyjnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Duża popularność tego typu okładzin podłogowych wynika z ich niewątpliwych zalet. Wykładziny te są trwałe i odporne na ścieranie, co sprawia, że są idealne do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Jeśli chcesz cieszyć się dobrą kondycją wykładziny przez długi czas, konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja.

W tym artykule przybliżymy Ci kilka ważnych wskazówek i zaleceń, które pomogą utrzymać Twoją wykładzinę PVC w należytym stanie wizualnym i technicznym. Ponadto dowiesz się, co można zrobić, gdy stan Twojej podłogi odbiega od Twoich oczekiwań, ze względu na błędy popełnione w pielęgnacji posadzki lub po prostu w wyniku naturalnego zużycia materiału.

Jak pielęgnować posadzkę wykonaną z wykładziny PVC, aby zachować ją w dobrym stanie?

Posadzki elastyczne są w stanie wytrzymać obciążenia i regularne użytkowanie przez długi czas. Ponadto są dostępne w szerokiej gamie wzorów, kolorów i tekstur, co pozwala dopasować je do różnych stylów wnętrzarskich i preferencji estetycznych. Mogą imitować naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy kafelki, bez konieczności ich kosztownej instalacji. Ponadto są miękkie i elastyczne, co sprawia, że są przyjemne w użytkowaniu. Dobrze tłumią dźwięki i amortyzują stąpanie, co przekłada się na większy komfort dla użytkowników.

Oto kilka kroków dla utrzymania Twojej wykładziny w nienagannym stanie:

Krok 1 – Nie spiesz się z pierwszą pielęgnacją

Częstym błędem powielanym przez wykonawców jest zastosowanie pierwszej konserwacji bezpośrednio po zakończeniu instalacji nowej wykładziny. Oczywiście taki zabieg może poprawić wygląd nowo zainstalowanej posadzki, jednak niekoniecznie zwiększy jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zdecydowana większość wykładzin elastycznych sprzedawanych obecnie na polskim rynku jest zabezpieczona fabrycznie cienką warstwą lakieru poliuretanowego. Lakier poliuretanowy jest dość trwałym zabezpieczeniem i najlepiej jak najdłużej korzystać z jego właściwości fizycznych bez dodatkowej ingerencji w jego strukturę. Dokładne wyczyszczenie wykładziny po montażu jest jak najbardziej wskazane. Powinno się ono odbyć z użyciem właściwych środków czyszczących i delikatnych padów w kolorze czerwonym, które nie porysują ani nie zmatowią fabrycznego lakieru.

Z kolei użycie polimerowych środków pielęgnacyjnych wymaga gruntownego umycia wykładziny z użyciem agresywniejszych środków chemicznych oraz ostrzejszych padów, które zmatowią powierzchnię wykładziny celem zwiększenia przyczepności środków pielęgnujących. Polimerowe środki pielęgnujące mają mniejszą trwałość niż lakier poliuretanowy. Czy zatem warto naruszać oryginalne, trwalsze zabezpieczenie celem użycia zabezpieczenia doraźnego? Zdecydowanie nie. Od każdej reguły można znaleźć wyjątki – od tej również. W obiektach o bardzo dużym natężeniu ruchu można zastosować dodatkowe zabezpieczenie bezpośrednio po instalacji posadzki, jednak wówczas rekomendowane jest użycie dodatkowej warstwy lakieru poliuretanowego, a nie polimerowych środków konserwujących.

Krok 2 – Zabezpiecz wykładzinę przed uszkodzeniami mechanicznymi

Chcąc uniknąć zarysowań, zaleca się stosowanie filców lub podkładek pod meble, szczególnie pod nogi krzeseł czy stołów. W przypadku przesuwania ciężkich przedmiotów należy użyć specjalnych mat ochronnych. Wskazane jest również stosowanie dodatkowych mat ochronnych, np. pod krzesła biurowe w miejscach najcięższej eksploatacji posadzki. Ponadto zalecane jest stosowanie systemowych wycieraczek przed pomieszczeniami, w których zainstalowana jest wykładzina. Pamiętaj – piasek, czyli kwarc to jeden z najtwardszych pierwiastków w tablicy Mendelejewa. Zatem każdy materiał, również wykładzina zabezpieczona lakierem, nie ma szans wyjść bez szwanku ze starcia z ziarnami piasku niesionymi na obuwiu.

Krok 3 – Codzienne sprzątanie

Codzienna pielęgnacja powinna odbywać się dwuetapowo – na sucho i na mokro. Codzienne usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z powierzchni podłogi pomoże w utrzymaniu jej czystości i zachowaniu estetycznego wyglądu. Można używać miękkiej szczotki lub odkurzacza z dyszą wyposażoną w paski szczotkowe, aby uniknąć zarysowań. Pielęgnacja na mokro na niewielkich powierzchniach do kilkudziesięciu metrów kwadratowych odbywa się zazwyczaj z użyciem płaskiego mopa, wykonanego z mikrofibry.

Do większych powierzchni zalecane jest stosowanie metody maszynowej – tzw. szorowarek wyposażonych w okrągły talerz nośny do padów czyszczących oraz odsys brudnej wody. Tego typu maszyna pozostawia powierzchnię posadzki suchą i gotową do natychmiastowego użytku. Niezależnie czy mamy do czynienia z małą, czy dużą powierzchnią oraz, czy korzystamy z metody ręcznej, czy maszynowej. Istotne jest, aby używać do tego właściwych, profesjonalnych środków czyszczących.

Właściwy środek czyszczący, a właściwie gotowy roztwór roboczy środka powinien być neutralny, a więc mieścić się w przedziale od ok. 6 do 8 pH. Zastosowanie środków kwasowych lub zasadowych wymaga gruntownej neutralizacji powierzchni czystą wodą i nie ma uzasadnienia w codziennym myciu. Raz na jakiś czas podłoga wymaga mycia gruntownego z konserwacją lub bez, które należy wykonać przy użyciu agresywniejszych środków chemicznych oraz z zastosowaniem jednotarczowych maszyn szorujących – zwłaszcza w przypadku posadzek, które na co dzień sprzątane są metodą ręczną. Są jednak obiekty, w których ze względu na niewielkie pomieszczenia lub specyfikę funkcjonowania obiektu, nie ma możliwości zastosowania mycia maszynowego lub utrudnione jest zorganizowanie okresowego mycia gruntownego. W takich sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem może być maszyna oscylacyjna Columbus X500 S Xtractor, która łączy w sobie kompaktowe rozmiary, doskonałą skuteczność mycia bez konieczności zbierania wody. Można powiedzieć, że jest prosta w obsłudze jak mop, a skutecznością czyszczenia nie ustępuje, a nawet przewyższa niektóre szorowarki.

Krok 4 – Uważaj na środki czyszcząco-pielęgnujące

Na rynku jest wiele produktów czyszczących, które często stosowane są do mycia wykładzin PVC, choć absolutnie się do tego celu nie nadają. W świadomości wielu osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości w obiekcie funkcjonuje mylne przekonanie, że środki czyszczące zawierające substancje pielęgnujące pomagają odpierać brud. Często stosują środki uniwersalne przeznaczone do użytku domowego, które niestety nie sprawdzają się na większych powierzchniach, przy większej częstotliwości mycia na mokro. Należy unikać specyfików, które mają w składzie aceton, eter, benzen, chloroform czy terpentynę. Popularne środki czyszczące często będą drapać i niszczyć podłoże.

Jednak nie tylko „domowe” specyfiki mogą okazać się utrapieniem. Również producenci profesjonalnej chemii czyszczącej, do użytku komercyjnego, posiadają w swojej ofercie środki czyszczące z zawartością substancji pielęgnujących. Używanie ich nie jest niczym złym, pod warunkiem, że jesteśmy świadomi, w jaki sposób je stosować. Stosowanie tego typu środków na co dzień prowadzi do nawarstwiania się substancji pielęgnujących na powierzchni posadzki. W efekcie nawarstwienia się pielęgnacji, podłoga łatwiej się brudzi, staje się kleista, czasem śliska. Zarysowują się również coraz większe różnice w poziomie połyskliwości w różnych strefach podłogi. Najlepiej przyjąć zasadę – najpierw czyszczenie, potem pielęgnacja – o ile jest w danej sytuacji wskazana.

Krok 5 – Okresowe mycie gruntowne – bez lub z pielęgnacją

Jak często należy przeprowadzać gruntowne czyszczenie wykładziny elastycznej? Gruntowne czyszczenie wykładziny elastycznej powinno być przeprowadzane na ogół co 3-6 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że częstotliwość gruntownego czyszczenia może się różnić w zależności od indywidualnych warunków i potrzeb. Należy również dostosować częstotliwość czyszczenia do specyficznych zaleceń producenta wykładziny elastycznej, które mogą różnić się w zależności od konkretnego produktu. Najlepiej do tego celu sprawdzają się jednotarczowe maszyny szorujące oraz odkurzacze do zbierania wody.

W procesie mycia gruntownego zazwyczaj używane są środki o zasadowym odczynie. Proces gruntownego czyszczenia polega na rozprowadzeniu na powierzchni posadzki roztworu roboczego, a następnie pozostawienia go na powierzchni przez 10-30 minut (w zależności od poziomu zabrudzenia posadzki oraz zaleceń producenta danego środka). Po tym okresie należy przystąpić do szorowania posadzki maszyną jednotarczową, z użyciem odpowiedniego pada czyszczącego. Odpowiedniego, czyli jakiego? No właśnie – to zależy, w jakim stanie jest nasza wykładzina, a właściwie fabryczny lakier na jej powierzchni.

Najlepiej przekonać się o tym czyszcząc wykładzinę, z użyciem czerwonego pada, dedykowanego do mycia codziennego. Następnym krokiem jest zebranie z powierzchni podłogi całej wody ze środkiem czyszczącym użytej w procesie gruntownego czyszczenia. Następnym, obligatoryjnym krokiem jest przepłukanie całej posadzki znaczną ilością czystej wody. Ma to na celu zneutralizowanie działania zasadowego środka czyszczącego. Jeśli po wyschnięciu nie widać zmatowień czy różnic w połyskliwości a wykładzina wygląda „jak nowa”, często nie ma potrzeby na tym etapie stosować polimerowych środków pielęgnujących.

Co jeśli wykładzina się doczyściła, ale jej powierzchnia wygląda na nieco zużytą?

Jeśli brud zniknął, ale wykładzina nie odzyskała dawnego blasku, najpewniej oryginalna powłoka poliuretanowa uległa już częściowej degradacji. Wówczas należy powtórzyć powyższe czynności jednak z użyciem ostrzejszych padów czyszczących, np. w kolorze zielonym lub czarnym. Dozwolone jest również zastosowanie siatek ściernych o odpowiedniej gradacji – wymaga to jednak doświadczenia i umiejętnego doboru materiału ściernego. Użycie ostrzejszego pada lub siatki ściernej ma na celu zmatowienie powierzchni. Powstałe w tym procesie mikrorysy zapewnią przyczepność pielęgnującej powłoki polimerowej. Powłokę polimerową nanosi się zgodnie z zaleceniami producenta danego środka, jednak najczęściej aplikowane są one za pomocą płaskiego mopa lub tzw. baranka z mikrofibry. Przeważnie stosuje się 2-3 warstwy środka, aplikowane kolejno po wyschnięciu poprzedniej warstwy. Środek polimerowy wypełnia zarysowania wykładziny i tworzy na powierzchni film pielęgnacyjny, dzięki któremu wykładzina odzyskuje pierwotny blask. Warto jednak zaznaczyć, że trwałość powłok polimerowych jest niższa niż trwałość oryginalnej powłoki poliuretanowej. Należy więc powtarzać gruntowne mycie z pielęgnacją cyklicznie – zazwyczaj 2-3 razy do roku.

Czy istnieje trwalsze rozwiązanie na przywrócenie blasku wykładzinie PVC?

Tak – takim rozwiązaniem jest renowacja wykładzin elastycznych. Warto zaznaczyć, że renowacja wykładzin elastycznych to nie tylko sposób na trwalsze przywrócenie wykładzinie oryginalnego wyglądu. Renowacja systemem Janser-Atramex sprawdzi się również tam, gdzie wykładzina z biegiem czasu uległa już większym uszkodzeniom, takim jak ubytki, pęknięte spawy, przebarwienia. Jak to możliwe? Nasz system daje możliwość wypełniania ubytków specjalną żywicą naprawczą oraz całkowitą zmianę koloru w dowolnym wybarwieniu z palety barw RAL lub NCS. Ponadto w procesie renowacji można wykonać dodatkowe zdobienie w formie zasypu z płatków dekoracyjnych, nadając jej zupełnie nowy design i zapewniając kolejne lata bezproblemowej eksploatacji.

Tematowi renowacji wykładzin elastycznych poświęcony jest oddzielny artykuł na naszym blogu. Zachęcam do zapoznania się z jego treścią!

icons/ui/chevron-left Powróć do listy wpisów

Bądź na bieżąco, wyprzedź rynkową konkurencję!

Subskrybuj nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych porad dla specjalistów od podłóg i informacji o nowościach z naszej oferty.

Skontaktuj się z nami
- w najwygodniejszej formie!

Przejdź do kontaktu

Janser Polska Sp. z o.o.
ul. Powstańców Wielkopolskich 5
64-111 Lipno k. Leszna

info@janser.pl
Dodano do koszyka
Przejdź do koszyka

Twój koszyk (0)

Brak produktów w koszyku.